Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby a primariáty > Primariát 11A sexuologie a psychiatrie > Sexuologické texty > Devianti jsou chudáci...

Devianti jsou chudáci...Devianti jsou chudáci…

Devianti jsou chudáci…lidé s normální sexualitou si o deviantech myslí, že to, co dělají, dělají schválně a promyšleně. Ale to není pravda. Nedávno mi jeden pacient řekl, „já jsem to neudělal úmyslně“ a já jsem mu to věřila.

Člověku s normální sexualitou je lehké dodržovat morálku i zákony, když ty zákony jsou vymyšleny tak, aby vyhovovaly lidem s většinovou sexualitou. Deviant se se svojí deviantní přirozeností do většinových pravidel nevejde, i když si to často velmi přeje.

Na druhé straně je pravda, že ten, kdo je hodně kreativní, si dokáže vymyslet, jak realizovat svoji deviaci deviantně v mezích zákona a nikdy nespáchá trestný čin.

Takový kreativní člověk by byl pro nás, tedy naše pacienty a pomáhající personál na sexuologickém oddělení velmi užitečný . V ideálním případě by přišel k nám na oddělení a učil lidi, devianty tam hospitalizované, jak mají realizovat vlastní deviantní sexualitu v mezích zákona deviantním způsobem tak, aby to, co se učí, vyhovovalo jejich přirozenosti a měli z toho příjemný pocit .

Ideální by bylo, kdyby na každý typ deviace byl zvláštní terapeut, který sám má nějaký typ deviace a který umí deviaci realizovat v mezích zákona. Ten, kdo ví, jak se realizovat deviantně s hebefilii, si nemusí umět představit, jak by to měl dělat agresor nebo třeba znehybňovač.

Když dáme dohromady kreativitu všech pacientů a personálu a také poznatky z internetu jsme schopni mnohé naše devianty naučit realizovat sexualitu v mezích zákona.

Určitě budou ale pořád existovat výzvy pro zdokonalování hledání realizace deviací v mezích zákona, tak jak budeme objevovat nové typy mechanismů u deviací.

V realizaci deviantní sexuality tedy deviantním způsobem vidím záchranu mnohých potenciálních obětí.

Pojímání deviantů většinovou společností je zatím velmi nepřátelské, o deviaci se raději nemluví a když tak hanlivě a když je v rodině deviant nebo třeba jen homosexuál, tak je to přímo tragedie. Ale ani devianti se sami nemají moc v lásce. Za tím je ale také většinový postoj společnosti k deviacím

Ten, kdo devianty léčí musí mít rád lidskou přirozenost a být zvědavý na to, jak funguje člověk a tedy i takový, který nepatří k většině a navíc dělá v společenském životě problémy jednak sobě a svým blízkým a jednak obětem a jejich blízkým. V žádném případě není možné devianta morálně odsuzovat. Ten, kdo devianta odsuzuje, nemůže být schopen mu porozumět léčit ho!

Vždyť to byli právě devianti, kteří naše přední sexuology již dávno před vznikem evoluční psychologie navedli k tomu, že lidská přirozenost funguje na podkladě vrozených modulací…před nedávnem jsme jim říkaly motivace a v biologii a zoologii je najdeme pod termínem vrozené mechanismy. Podobné modulace jako je sexuální modulační systém vyvinula příroda i pro řešení jiných úkolů než je reprodukce a jež jsou nutné pro přežití například reciproční altruismus…

Právě díky neobyčejnému talentu třech významných evolučních sexuologů česká sexuologie daleko předběhla vývoj dnešní evoluční psychologie ve světě…

MUDr.Želmíra Herrová
primářka sexuologického oddělení Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod